Wiele przesłanek wskazuje na to, że pierwsze gatunki sałaty odkryto gdzieś w okolicach Morza Śródziemnego. Już setki lat temu docenione zostały jej walory smakowe, co zaowocowało rozprzestrzenieniem się tego warzywa po wszystkich kontynentach świata. Prawdziwą furorę wzbudziła wśród mieszkańców Europy.
Sałatę podzielić można na kilka gatunków, z czego najbardziej popularnym jest sałata krucha. Cechuje ją niepowtarzalny smak oraz twarde, kruche liście. Można ją dosyć łatwo rozróżnić po cakiem sporej główce, szczególnie w porównaniu do innych gatunków. Sałata rzymska odznacza się wydłużonym, jajowatym kształtem, listkowa natomiast posiada charakterystyczne rozety, które owijają się wokół głównego pędu. Mniej popularna jest sałata łodygowa, wyróżniająca się dzięki na jadalnym pędom kwiatowym.
Sałatę warto włączyć do codziennej diety ze względu na jej bogaty skład. W zielonej główce znajdziemy spore ilości żelaza, potasu, jodu, karotenu oraz witaminy C. Spożywamy ją z wielką ochotą, tym bardziej, że należy do grupy składników niskokalorycznych. Polecana jest wszystkim osobom, które narzekają na stan swojej sylwetki, albowiem poprawi trawienie, a także pobudzi nieco przemianę materii. W składzie sałaty znajduje się błonnik, który wraz z celulozą wspiera układ wydalniczy. Według niektórych badań, włączenie sałaty do codziennej diety ustrzec nas może przed rakiem okrężnicy.
Przy tych wszystkich superlatywach, w sałacie tkwi jeden znaczący minus. Jej liście mają tendencję do zbierania elementów, które występują w powietrzu, to zaś oznacza również kontakt z zanieczyszczeniami.
Sałatę stosować można zawsze i w każdej okoliczności. Może stać się miłym dodatkiem do kanapek, a także sałatek owocowo – warzywnych. Niewielki problem może wynikać z małej trwałości tego warzywa, dlatego dbać trzeba o to, by miejsce przechowywania charakteryzowało się niską temperaturą i brakiem dostępu do światła. Prawidłowo przechowana lub zamrożona będzie nas cieszyć przez okrągły rok.
Brak komentarzy