Żelatyna to naturalna substancja, którą pozyskuje się ze zwierzęcych kości i chrząstek. Największą rolę gra tutaj kolagen, który u niektórych zwierząt wynosi około 60% wszystkich białek. Zawiera w sobie między innymi glicynę, pralinę, a także hydroksyprolinę. Ażeby z żelatyny, mógł powstać żel, należy rozpuścić ją w wodzie, dzięki czemu powstanie układ koloidalny. Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić, jest niezbyt wysoka temperatura otoczenia.
Kiedy mowa jest o żelatynie, wyobrażamy sobie różnego rodzaju zastosowania kulinarne i gastronomiczne. Niemniej jednak składnik ten może spełniać także inne role niż emulgator czy środek żelujący. Warto dodać, że żelatynę znajdziemy na legalnych dodatkach do żywności Unii Europejskiej. Opisana została symbolem E441.
Przed wynalezieniem aparatów cyfrowych, żelatyna wykorzystywana była do produkcji klisz fotograficznych. Miała też udział w wytwarzaniu gąbek chirurgicznych a także sztucznego jedwabiu. Obecnie z pomocą żelatyny zagęszcza się rozmaite kosmetyki oraz środki farmaceutyczne. Ciekawostką może być fakt, że składnik ten występuje również w kulkach do gry w paintball.
Dodajmy, że jest dobrym medykamentem, który może uchronić przed bezwzględną i względną hipowolemią, a także zapobiega hipotoensji.
W 100 gramach żelatyny mieści się około 340 kalorii. W tym wszystkim wyróżnić można 32 mg sodu i 84 g białka, a przy tym jedynie 0,10 g tłuszczu. Brak smaku tworzy z żelatyny składnik uniwersalny, który pasuje do każdego rodzaju potraw, zarówno słonych, jak i słodkich.
Żelatyna jest dość specyficzną substancją, która nie posiada koloru, zapachu ani smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, kwasie octowym i glicerynie, w alkoholu jest to jednak niemożliwe. Potrafi wiązać 10 krotnie więcej wody niż sama waży. Obecnie wykorzystywana jest do produkcji galaretek i mięsnych konserw. Dodaje się ją do lodów i cukierków oraz licznych wyrobów czekoladowych. Oprócz tego żelatynę znajdziemy w bitej śmietanie, salami, kiełbasach, a także sokach jarzynowych.
Brak komentarzy