Zacznijmy od tego, że makaron uważany był powszechnie jako żywność dla biedoty i ubóstwa. Na tą nienajlepszą opinię wpływał fakt, że składniki do przyrządzenia makaronu były tanie i ogólnie dostępne. Jedyne, w co trzeba się było zaopatrzyć to mąka, sól, jajka i woda. Jednakże wraz z upływem lat, stosunek do tego kulinarnego składnika zmieniał się, a jakiś czas potem, stolicą wszelakich makaronów okrzyknięto Włochy. W samym tylko Palermo znaleźć można ponad 220 gatunków makaronu, wśród których króluje ravioli, farfalle, lasagne i najbardziej popularne – spaghetti.
Spaghetti może być nie tylko częścią składową jakiegoś posiłku, ale samo w sobie stanowić może pełnowartościową potrawę. Spaghetti charakteryzuje się grubymi i długimi nitkami, a za najbardziej odpowiednie sosy, które podkreślają jego smak uważa się carbonarę i bolognese. Niektórzy komponują spaghetti z pleśniowym lub żółtym serem. Częstym dodatkiem do tego rodzaju makaronu okazuje się mielone mięso, warto też wzbogacić posiłek o kilka ziół. Mówi się, że tajemnica wyśmienitego spaghetti mieści się w słowie „al dente”. Oznacza ono ni mniej ni więcej jak to, żeby nasza porcja makaronu pozostała niedogotowana i „półtwarda”.
Do sosów i sałatek najlepiej pasować będzie farfalle. Jego wygląd porównać można do naszych powszechnych „kokardek”, dzięki czemu będzie nie tylko wyśmienicie smakował, ale także cieszył oczy podczas wyśmienitej uczty. Warto wspomnieć o lasagne, cieście makaronowym, które również serwowane jest jako gotowe danie. Bardzo często przekłada się je mięsem, a na koniec dopełnia smak za pomocą pomidorowego sosu. Obecnie znanych jest kilka rodzajów lasagne, wśród których znalazła się też wersja wegetariańska.
Makaronem o rurkowatym kształcie jest penne, a podobny do niewielkich pierożków będzie pyszne ravioli. Rurkowaty cennelloni doskonale sprawdzi się w połączeniu z mięsnym nadzieniem. Dodajmy, że każdy z nich uznać można za odpowiedni dla zdrowia, a sam makaron jest składnikiem, którym można się cieszyć bez żadnych niemal ograniczeń. Do codziennej diety mogą je bez obaw włączyć osoby chore na cukrzycę, miażdżycę czy anemię.
Zdjęcie ze strony http://www.flickr.com/photos/cookbookman/
Brak komentarzy
!groszek