Lebiodkę pospolitą spotkać można głównie na terenie Azji i Europy. W Polsce stała się dosyć popularną rośliną, która ceniona jest za swoje kulinarne i lecznicze właściwości. Przedstawicielka rodziny jasnowatych znana jest szerzej jako oregano.
Oregano należy do ziół, które znano i wykorzystywano już za czasów starożytnej Grecji. W swoich dziełach wspominali o nim zarówno Arystoteles, jak i Hipokrates. Warto wspomnieć, że lebiodka pospolita służyła niegdyś jako popularny barwnik do tkanin – z kwiatów otrzymywano pomarańczowy kolor.
Oregano łatwo rozpoznać po silnym i niezwykle przyjemnym zapachu. Przyprawa posiada również lekko gorzkawy posmak. Pełni ważna rolą w kulinariach, jednakże niektórzy nadal doceniają jej lecznicze właściwości. Lebiodka doskonale sprawdza się jako środek wykrztuśny i dezynfekujący. Może zapobiegać biegunkom, a oprócz tego działa moczopędnie. Oregano zawiera w sobie olejek tymolowy, który z kolei posłużyć może do płukania gardła w przypadku podrażnień i trudno gojących się ran. Wspomnieć można, że oregano ułatwia trawienie, a także jest w stanie pobudzić nieco uśpiony apetyt.
Jednakże oregano to przede wszystkim przyprawa, która urozmaicić ma przygotowane przez nas posiłki. Zacznijmy o tego, że wchodzi ono w skład ziół prowansalskich, zaraz obok tymianku, bazylii czy rozmarynu. Kucharze na całym świecie starają się w kreatywny sposób łączyć walory oregano z inny przyprawami, otrzymując w ten sposób unikalne i smakowite mieszanki.
Często wzbogaca sosy, sałatki i mięsa, które cieszą nas później niespotykanym aromatem. Suszone oregano może stać się dodatkiem do zup, rybne potrawy również zyskają w podobnej kompozycji. Bardzo popularne jest łącznie oregano z pomidorami, co pozwala na uwolnienie nowych walorów smakowych. Gastronomicznej fuzji z oregano poddawane są również alkohole - przyprawa często staje się składnikiem różnej maści wermutów i likierów.
Należy wspomnieć, że oregano powinno się dodawać dopiero pod samo koniec gotowania.
Brak komentarzy